{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Kargo Takibi

- blogAtelier -

Atelier Rebul

Asırlık Formüller & Koku Uzmanlığı

EDT, EDP VE EDC ARASINDAKİ FARK NEDİR?

EDT, EDP VE EDC ARASINDAKİ FARK NEDİR?


Parfüm alırken hepimiz koku içeriklerine dikkat ederiz peki hiç parfümlerin önüne gelen üç harfli kısaltma olan EDP, EDT veya EDC’nin ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Parfümler içerisindeki esans yoğunluklarına göre kendi içlerinde ayrışıyor. Parfümün yoğunluğu ve kalıcılık süresi parfüm seçiminde önemli bir rol oynar. Parfüm seçerken kokusunun yanı sıra mevsime, günün saatine ve kullanacağımız yere göre kararımızı vermeliyiz. Parfüm seçerken vücudunuzun günün o saatinde neye ihtiyaç duyduğuna dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin yaz aylarında cildiniz yağlıysa, hafif çiçeksi bir koku bu mevsim için mükemmel olacaktır; kışın cildiniz daha kuru olduğunda ise turunçgil kokusu kış için daha uygun bir seçenek haline gelir.


EAU DE PARFUM (EDP)


Eau de Parfume (EDP) kısaltmasına sahip parfümler, en yüksek esans konsantrasyonuna sahip kokular grubunu oluşturur. Esans yoğunluğu yüzde 10 ile 20 arasında değişir. Yoğun ve kalıcılığı fazla olan parfümleri bu grupta aramak en doğru tercih olacaktır. EDP'ler yüksek esans konsantrasyonuna sahip olduğu için soğuk aylarda veya gece saatlerinde kullanılmaları tercih edilir.


EAU DE TOILETTE (EDT)


Eau de Toilette (EDT) parfümlerinin esans yoğunluğu EDP’ye oranla daha azdır. Koku yoğunluğu yüzde 4 ile 10 arasında değişir. En çok tercih edilen kategoridedir ve dört mevsim kullanıma uygundur. Gündelik kullanımlarda en çok öne çıkan parfüm çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Hafif yoğunlukta oluşu özellikle yaz aylarında ferah hissetmenize ve hoş kokmanıza yardımcı olur. EDT parfümlerinin kalıcılığında sadece esans yoğunluğu değil ayrıca cilt tipi ve içerisindeki aromalar da önemli rol oynar.


EAU DE COLOGNE (EDC)


EDC’ler en düşük esans konsantrasyonuna sahip kokular grubunu oluşturur. Esans yoğunluğu yüzde 2 ile 4 arasında değişir. Özellikle yoğun kokulara karşı hassasiyeti olan kişiler için en iyi seçenek bu parfüm grubudur. Gün içerisinde hafif bir koku arayanlar ve yoğun kokuları tercih etmeyen kişilerin tercih edebileceği bir parfüm türüdür. Kalıcılıkları daha az olduğu için sık sık tazelenebilir.


EDT, EDP VE EDC ARASINDAKİ FARK NEDİR?


Esans yoğunlukları birbirinden farklı olan bu 3 koku çeşidi, parfüm seçimimizde önemli rol oynamaktadır. Mevsim, cilt tipi, tercihlerimiz ve koku çeşitleri parfüm seçerken gözden geçirmemiz gereken şeylerdir. Bu noktada EDC, EDT ve EDP’ ye kıyasla günlük olarak tercih edebileceğimiz bir esans türüdür. Hafif ve ferah olmasından dolayı özellikle günlük kullanımlarda tercih edilir. EDP ise esans konsantrasyonu en yüksek olan parfüm türüdür. Aşırı yoğun ve kalıcı olmasından dolayı özellikle gece dışarı çıkıldığında veya daha kalıcı bir koku istenildiğinde tercih edilebilir. Cilt tipinize özel imza parfümünüzü keşfetmej için uzman parfümörlerden fikir almayı unutmayın.


Sizin için farklı yoğunluklardaki Atelier Rebul parfüm seçeneklerini bir araya getirdik.İstanbul Eau de Parfum


İstanbul Eau de Parfum, tarçın, karanfil ve safranın sıcak baharat notalarıyla gün boyu teninizde iz bırakıyor. Özellikle kış aylarında ve her daim hatırlanmak istediğiniz anların bir parçası haline gelmek istiyorsanız en uygun seçenekler arasında en ön sırada.


Japonya Özel Koleksiyonu Pure White Eau de Cologne


EDC parfümler arasında Pure White, içerisindeki beyaz çiçeklerden oluşan narin notalarıyla gün içerisinde rahat bir şekilde kullanım sağlıyor. Hafif bir koku arayışında olanlar için en doğru adreslerden biri diyebiliriz.


Pera Eau de Cologne


Pera Eau de Cologne içeriğindeki gül, paçuli ve saf amber notalarıyla sizi eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtırken alt notalarda bulunan yasemin, orkide, sandal ağacı ve paçuli ile tüm duyularınızı uyarıyor.


1895 Eau de Parfum


1895 Eau de Parfum, şık ve özel olarak tasarlanan pompasıyla duyularınızı harekete geçirirken gün boyu mandalina, bergamot ve limonun ışıltı notaları ile kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor.


NO. 94 Eau de Parfum


NO.94 Eau de Parfum, içeriğindeki safran, sedir, amber ve yaseminin kadınsı ve yumuşak notaları ile herkesi büyülüyor. Zarif kokusuyla geçmişten esintiler içeren bu parfüm Atelier Rebul’un eczacılık mirasını yaşatıyor.


Parfümün kalıcılığı nasıl arttırılır?


Parfümlerimiz gün içinde kalıcılığını yitirir. Peki siz hiç parfümünüzün kalıcılığını arttırmak için yeni yöntemler denediniz mi? Parfümünüzün en kalıcı olacağı zaman duştan çıktığınızda gözeneklerin açık olduğu ve vücudun kokuyu tene sabitlediği andır. Bir diğeri ise vücudunuzu iyi nemlendirmeniz özellikle aynı koku grubuna sahip bir nemlendirici kullanıldığında cildiniz için bir baz oluşturulur ve kokunun cildinizde daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Parfümün en kalıcı olduğu noktalar boyun, dirsek içi, dizlerinizin arkası ve bilekleriniz diyebiliriz. Bu noktalar vücudun en sıcak ve kan akışının fazla olduğu bölgeler olduğu için daha uzun süre kokuyu tutmaktadır. Eğer tüm gün sizinle kalacak bir parfüm arıyorsanız, EDP parfümler en iyi sonucu verecektir.


Atelier Rebul, parfüm ve kolonyaları ile her anınıza uygun seçenekler sunar. Parfüm uzmanlığı ile oluşturulan ve özel olarak seçilen esansları ile hayatınızın temposuna en uygun kokuyu yaşamınıza adapte eder. Yaz aylarında çiçeksi ve meyve notalarıyla ferah ve huzurlu hissetmenizi sağlarken, kış aylarında baharat ve odunsu kokular ile sıcacık hissetmenizi sağlar

/edp-edc-edt-arasindaki-fark-nedir